WIELICZKA – MIASTO GRZECHU

Książka „WIELICZKA-MIASTO GRZECHU. OD SAMORZĄDU DO NIERZĄDU” opisuje historię działalności Pana Bartka – autora tego bloga. Książka opisuje m.in. obywatelskie metody walki z układem władzy. Książka zawiera 65 rozdziałów, w których są wspomnienia i historie jakich doświadczył Pan Bartek podczas swojej 5-letniej działalności społecznej, oparte o rzeczywiste wydarzenia i postacie. Książka wzbogacona jest o kilkadziesiąt filmików – odnośników z kodem QR, które można oglądać na telefonie czytając książkę.

Książkę można nabyć za 30 zł w sprzedaży bezpośredniej lub wysyłkowo po uprzednim kontakcie mejlowym kontakt@panbartek.pl

Krótki opis książki:
Główny bohater, Pan Bartek, osiągnąwszy sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym, postanawia zrobić coś dobrego dla świata. Wykorzystując świadczenie 500+ na dzieci, planuje stworzyć ścieżkę spacerową w swojej miejscowości pod Wieliczką, poprawiającą bezpieczeństwo pieszych w okolicy. Pomysł spotyka się z poparciem lokalnej społeczności, jednak władza nie daje na to pieniędzy. Bohater zgłasza projekt do budżetu obywatelskiego i intensywnie promuje go, zdobywając uznanie ludzi. Zbierając podpisy i rozmawiając z nowo poznanymi osobami odkrywa ile patologii i krzywd ludzkich dzieje się w lokalnym życiu społecznym, wobec czego nie potrafi pozostać obojętny. Mimo wygranej w budżecie obywatelskim, jego projekt nie jest realizowany przez władze. Tak rozpoczyna się jego obywatelska ścieżka przez lokalne bagno polityczne, z którego wyłaniają się niewiarygodne historie.
Książka oparta jest na rzeczywistych wydarzeniach i jest formą krytyki przedstawicieli władz, którzy wypisani są z nazwiska. Większość historii dotyczy grzechów burmistrza Wieliczki A. Kozioła i jego lokalnego układu władzy, który budował przez ponad 15 lat przy udziale duchowieństwa, m.in. kardynała S. Dziwisza. Za sprawą organizacji Światowych Dni Młodzieży i wizyty Papieża Franciszka burmistrz Wieliczki dostał odznaczenia watykańskie, które organy ścigania traktowały jak immunitet, dzięki czemu jego układ czuł się bezkarny.

Więcej informacji na stronach Biblioteki Narodowej:

https://e-isbn.pl/IsbnWeb/onix/summary.html?record_id=10673431

A tu można posłuchać kilku wywiadów promujących książkę, których udzielają osoby występujące w książce, pokrzywdzone przez wielicki układ.