smieci

PROTEST MIESZKAŃCÓW WIELICZKI PRZECIWKO PODWYŻCE OPŁAT ZA ŚMIECI.
ZBIERAMY PODPISY W RAMACH OBYWATELSKIEJ INICJATYWY UCHWAŁODAWCZEJ – CHCEMY UCHYLIĆ 20% PODWYŻKĘ UCHWALONĄ 30.11.2020.

Zbiórka podpisów kończy się ogromnym sukcesem.
W 8 dni zebraliśmy 3725 podpisów. Jutro przed południem składamy całość podpisów.
Jutro tj 14.12.2020 od godz 13.00 rozpoczyna się sesja Rady Miejskiej. Złożyłem prośbę, by nasz projekt był na początku obrad. Mam nadzieję, że będzie merytoryczna dyskusja i radni uchylą podwyżkę.
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie.

Podpisać lub oddać listę można w jednym z tych punktów:
1. E-firany Sklep z firankami, Wieliczka, Limanowskiego 20 (naprzeciwko placu Targowego)
2. Bistro u Krzycha, jadłodajnia z dowozem, Wieliczka, Grottgera 32 (za 4F)
3. Delikatesy ZAK, Strumiany, ks Kalemby 165
4. Sklep przy Żłobku Koźmice Wielkie 497 przysiółek BUGAJ
5. Con-Tel Piłsudskiego 44a Wieliczka
6. Sklep „U ANIOŁA” Koźmice Wielkie.

Potrzebujemy ponad 300 podpisów, a najlepiej 3000 podpisów. Każdy mieszkaniec powinien poprzeć tę akcję, ponieważ jeśli nie wykażemy oporu, czekają nas kolejne podwyżki opłat za śmieci, które nie są uzasadnione!

Pobierz kartę podpisów tutaj, wydrukuj i zbierz przynajmniej 10 podpisów lub więcej.
Najlepiej na 1 kartce wydrukować 2 strony.

Możesz też wydrukować i rozwiesić plakaty by zachęcić innych do tej akcji:

W razie pytań dzwoń lub pisz na numer 571-035-987 lub wołaj pytaj na grupie Wieliczanie i Wieliczka na Facebook.

grafika własna bez praw autorskich

Projekt uchwały i uzasadnienie pod którym zbierane są podpisy.

30.11.2020 przez Radę Miejską w Wieliczce została uchwalona podwyżka opłat za śmieci, która ma wejść w życie 1 stycznia 2021. Podstawowa stawka to 30 zł od osoby, ze zwolnieniem 1 zł od osoby jeśli posiadamy kompostownik.

Nowa uchwała z nowymi stawkami znajduje się w linku poniżej:

http://www.wieliczka.esesja.pl/zalaczniki/108483/w-sprawie-wyboru-metody-ustalenia-oplaty-za-gospodarowanie-odpadami-komunalnymi-oraz-ustalenia-stawki-oplaty_996809.pdf

Tu lista radnych głosujących za tą podwyżką:

Obraz może zawierać: tekst „Wyniki głosowania imiennego dnia 30 listopada 2020 w spr awie: Uchwała w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty. 14 ZA 9 PRZECIW 0 WSTRZYMUJ... 0 BRAK GŁOSU 0 NIEOBECNI Lista imienna Czajka Barbara Dyga Andrzej Gawor Ludwik Hartabus Wiodzimierz Krasoń Malgorzata Krochmal Krzysztof Lizak Bogdan Sendor Elzbieta Sikora Elzbieta Kordula Joanna Luraniec Tadeusz Skowronek Robert jastrzębski Kamil Klimczyk Piotr Ptak Plotr Slowik Marek Sendorek Grzegorz Krysa Pawel Dziedzic Stanisław Ślęczka Rafal Przetaczek Maigorzata Windak Kazimierz Roehlich Michal eSesja”

Dla porównania, w Krakowie podstawowa stawka to 23 zł, a zniżka za kompostownik to 4 zł. Zatem w Krakowie mieszkaniec z kompostownikiem płaci 19 zł, a w Wieliczce 29 zł – czyli ponad połowę drożej!

Stawka w wysokości 30 zł miesięcznie jest niesprawiedliwa zwłaszcza dla mieszkańców wsi w Gminie Wieliczka, wg kalkulacji na podstawie cen ofertowych firm przetwarzających odpady, które wzięły udział w przetargu (3 firmy: Remondis, Miki, Anbud) miesięczny koszt zagospodarowania odpadów z transportem wynosi 24,72 zł na osobę miesięcznie (transport organizuje gminna spółka ZGK- Zakład Gospodarki Komunalnej w Wieliczce). Należy zauważyć, iż do przetargu gmina założyła na 2021 rok określony tonaż, który w związku z koronawirusem i kryzysem może być znacznie niższy.

Utworzenie Komitetu inicjatywy uchwałodawczej zostało zgłoszone na piśmie do Rady Miejskiej w Wieliczce w dniu 4 grudnia 2020. Komitet składa się z 5 mieszkańców, w tym pełnomocnika komitetu Bartłomieja Krzych (autora tego bloga) ze Strumian oraz jednego radnego Rady Miejskiej Kazimierza Windaka z Koźmic Wielkich, który od początku sprzeciwiał się nieuzasadnionej podwyżce opłat, a w przypadku odmowy udzielenia głosu pełnomocnikowi komitetu będzie on reprezentował mieszkańców podczas obrad Rady Miejskiej w Wieliczce.

Media o akcji STOP PODWYŻCE ŚMIECI w Wieliczce.

https://glos24.pl/wieliczka-zaglosuj-albo-zaplac-30zl-os-ruszyla-spoleczna-akcja

https://dziennikpolski24.pl/gmina-wieliczka-protest-mieszkancow-przeciwko-podwyzce-cen-za-smieci-trwa-zbiorka-podpisow-pod-obywatelska-inicjatywa/ar/c9-15335530

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/mieszkancy-wieliczki-protestuja-przeciwko-podwyzkom-za-wywoz-smieci/

https://krakow.tvp.pl/51274787/wyzsze-ceny-za-wywoz-smieci-mieszkancy-wieliczki-protestuja

Zachęcamy do rozmowy i kontaktu z radnymi by przekonać ich do poparcia naszej inicjatywy.

Więcej na temat śmieci w Wieliczce we wpisie poniżej:

Tutaj oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego z lat 2015 -2019. Porównanie dobowego zużycia wody przez gospodarstwa domowe oraz wzrostu ludności.

bdl.stat.gov.pl