Czy Polska rozwinęłaby się bez funduszy UE? Porównanie gospodarek.

Dla tych co myślą, że Polska bez UE by się tak nie rozwinełą gospodarczo, mam kilka wykresów Produktu Krajowego Brutto w ostatnich 25 latach. Jak widzicie z porównania, w tym okresie Białoruś czy Rumunia (bedace do niedawna poza UE) osiagnely podobny wzrost gospodarczy. Generalnie rozwojowi Polski sprzyjały otwarte granice, mobilność kapitału i siły roboczej, a nie unijne regulacje czy fundusze, które w dużej mierze tylko podwyższały koszty inwestycji i były przeznaczane na cele, które nie zawsze były rozsądne.

https://pl.tradingeconomics.com/belarus/gdp

Zatem to nie jest kwestia funduszy UE. Bez UE wiele krajów rozwijających się w tym czasie osiągneło wielki, a nawet wiekszy postęp, np Chiny, Korea Południowa, Brazylia. Natomiast zrobienie teraz czegokolwiek w Polsce jest udręką. Masa biurokracji, pozwoleń, wymogów. Chcialem w Strumianach zrobić drewniany pomost. Policzylem sobie, ile by mnie to kosztowało jak bym to robił bez papierów. Wyszło mi ok 50 tys. Jak się zajeła tym gmina, to przy wszystkich formalnościach 350 tys to jest mało. To jest tak, że UE średnio dofinansowuje ok 30% wartosci inwestycji, ale te inwestycje przez wymnogi UE sa 30-50% droższe i zarabiaja na tym glownie Niemieckie firmy. A do tego wpłacamy składki do budzetu UE. Korzyścią dla Polski z wejścia pobudzającą rozwój była możliwość swobodnego przepływu ludzi i kapitału (strefa Schengen). To czy unijny budzet i regulacje unijne mają pozytywny wpływ na Polską jest bardzo dyskusyjną są opracowania naukowe, że gdy wezmie się pod uwagę wiele czynników, to wcale te wpływy z UE do Polski nie sa aż tak dodatnie.Nawet jak sobie Pani porówna PKB (a wiec gospodarkę) Polski i Białorusi, to Białoruś będaca poza UE też w ostatnich 15 latach zwiekszyła PKB trzykrotnie, czyli podobnie jak Polska, a Rumunia, będąca poza UE do niedawna, rozwijała się nawet szybciej.

Ii jeszcze taka ciekawostka. UE ma swój udział w podwyżkach oplat za śmieci, bo to wlasnie po reformie w 2012 poprzez regulacje rynku tak podskoczyly ceny. I teraz taka niemiecka firma Remondis (bo to na ich składowisko wielicka spółka komunalna ZGK zawozi nasze smieci) zarabia na Wielickich śmieciach.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Remondis