Fałszywy raport o śmieciach w Wieliczce

Urząd przedstawił Radnym Miejskim w Wieliczce świezy raport dotyczący ilości śmieci i opłat. Raport ma nazwę: ANALIZA SYSTEMU GOSPODAROWANIA ODPADAMI GMINY WIELICZKA i można go pobrać tutaj:

Jako że tematem śmieci zajmuje się od roku i dobrze znam statystyki, od razu wyłapałem pewne nieprawidłowości. Pierwsze z nich to ta tabela, która ma pokazać, że w Wieliczce wcale nie jest źle.

raport Analiza Systemu Gospodarowania odpadami Gminy Wieliczka

Patrząc na tę tabelkę można odnieść wrażenie, że Wieliczka wcale nie jest w czołówce jeśli chodzi o ilość śmieci wytwarzanych na mieszkańca (wszystkich, czyli nie tylko zmieszanych). Ale to nieprawda. Bo dla miasta Wieliczka zamiast 422 powinno być 622, a wiec 2 razy wiecej niż dla przecietnego mieszkańca Polski – bo tak wskazują oficjalne dane głównego Urzędu Statystycznego na stronach bdl.stat.gov.pl Tutaj są prawdziwe statystyki.

Możliwości są dwie, albo się pomylili i zamiast 622 wpisano 422, albo zmanipulowano dane pokazując dane dla Wieliczki jako gminy miejsko-wiejskiej i porównano je z miastami. Takie porównanie nie ma sensu – bo wtedy powinno się też brać średnią z Gminy Bochnia i Miasta Bochnia, a nie tylko Miasta Bochnia. Być może celowo to zrobiono, by pokazać że w Wieliczce wcale nie ma za dużo śmieci…

Jeśli już porównujemy gminy Miejskie, to poprawna tabela powinna zatem wyglądać tak:

Drugi błąd matematyczno logiczny jest w tekście na 11 stronie pod tabelą nr 5.

Ten wytłuszczony tekst jest błędny. Uwzględniając ulgi, średnio-ważona stawka na mieszkańca wynosi 29,06 zł, a nie 26,53 zł. Stakę 26,53 zł uzyskano w tym raporcie licząc, że 15 osobowa płaci po 5 zł za każdą osobę (czyli 75zł). A tak nie jest, w istocie rzeczy takie gospodarstwo domowe płaci po 30 zł za pierwsze 4 osoby, po 20 zł za kolejne 3 osoby i po 5 zł za kolejne 8 osób. Zatem taka rodzina płaci 220 zł miesiecznie, a nie 75 zł.

Szczegółowe obliczenia pokazuje poniższa tabela (dla wtajemniczonych w Excela).

Ten raport to kolejny dowód na niegospodarność. Jest 2 prezesów w spółce komunalnej, którzy wg oświadczeń majątkowych zarabiają po 14 tys miesięcznie. Do tego nowy dyrektor w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej, a proste raporty i zestawienia wykonuje prywatna firma z Poznania. Za nasze pieniadze i to z błędami.

Płacimy podwójnie za niekompetencje władz.

Rozmawiałem dziś przez telefon z prezesem Firmy Consulting ProPolis, ktora wykonała ten raport i przekazałem mu informacje o błędach oraz wysłałem mejlem powyższe dowody. Poprosiłem też, by poinformował urząd o błędach.