„Zamykacze” basenów spotkali się w Wieliczce i prawili o zarządzaniu.

24 października w Wieliczce odbyła się konferencja pod nazwą Ekonomia, finanse, zarządzanie. Spotkali się na niej rektor UEK w Krakowie, prof. Stanisław Mazur, aspirujący na miano prezydenta Krakowa oraz burmistrz Wieliczki dr Artur Kozioł gospodarz konferencji. Mając na uwadze, iż obaj przyczynili się do zamknięcia basenów, można zażartować, że konferencja powinna się nazywać „Jak zarządzać basenem, żeby był zamknięty”.

Sama konferencja miała wymiar bardziej propagandowy i antyrządowy. Z pewnością Wieliczka nie jest wzorem do naśladowania jeśli chodzi zarządzanie finansami, bo tylko za tej kadencji dług gminy wzrósł z ok 130 mln do 220 mln zł, a jeszcze ok 50 mln ukryte jest w jednostkach zależnych od gminy. Dla porównania, podobnej wielkości gmina Miasto Przemyśl z prezydentem Wojciechem Bakunem, zredukowała dług z ok 152 mln do 112 mln zł, a basen w Przemyślu funkcjonuje normalnie. Jego jednak nie zaproszono, a szkoda, bo dobrze byłoby posłuchać odpowiedzi na pytanie samorządowca, który redukuje zadłużenie i nie zamyka basenu.

Tu grafika z profilu FB Prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna:

https://www.facebook.com/BakunWojciech/posts/pfbid02B4LGHTqjGuzgn75hP3YbgfQpvSZDfPLFnQiBwoN3kZzoDuCuaXopHaSNAYzgFL71l

Zacznijmy może od profesora, który ostatnio ma ogromne parcie na szkło i ambicje na fotel prezydenta Krakowa, choć obecnie w sondażach jest na ostatnim miejscu. Rektorowi tak zależy na rozgłosie, że pojawia się nawet w artykułach sponsorowanych w mediach społecznościowych. Swoją drogą ciekawe kto za to płaci, czy aby nie uczelnia, która w ramach oszczędności zamknęła studentom basen?

Na konferencji rektor występował stojąc między burmistrzami i prezydentami miast,  oprócz organizatora – burmistrza Wieliczki byli prezydencji Wrocławia, Łodzi, Sopotu no i właśnie sondażowy kandydat na prezydenta Krakowa.

https://www.wieliczka.eu/pl/201129/29834/wspolny-glos-w-sprawie-srodkow-unijnych-dla-samorzadow.html

Dla przypomnienia, około miesiąc wcześniej pojawiła się informacja o zamknięciu basenu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Dodajmy, że to nie jest jedyny basen w Krakowie – jest ich wiele, w tym uczelnianych, np. na AGH w Krakowie, które działają. Tak wygląda pusta niecka basenowa przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie:

Nieoficjalną przyczyną jest niby nieudany remont basenu – na wakacjach trwały prace związane m.in. z naprawą sufitu, który ponoć przecieka. Natomiast oficjalną przyczyną były cięcia kosztów i oszczędności… które oszacowano na niewiele więcej, niż zarobki dwóch polityków, którzy „dorabiają” na uczelni. Chodzi tu o przewodniczącego Rady Miasta Nowy Sącz, dr Krzysztofa Głuca oraz przewodniczącego Rady Miasta Tarnowa dr Jakuba Kwaśnego, którzy w sumie w 2021 roku zarobili ok 800 tys. złotych, a ich uczelniane dochody za kadencji obecnego rektora się podwoiły. W związku z tymi zarobkami zrobiła się mała aferka, o której pisały media, m.in. Gazeta Krakowska i Dziennik Polski na pierwszej stronie. Tu wersja elektroniczna:

https://gazetakrakowska.pl/krakow-uniwersytet-ekonomiczny-oszczedza-na-studentach-ale-upolitycznieni-radni-zarabiaja-coraz-wiecej/ar/c5-16910545

Na te medialne doniesienia stanowczo zareagowały władze Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, wydając oświadczenie, które można podsumować jednym zdaniem – „To nie były podwyżki, te pieniądze się im po prostu należały” 😉

Jak ktoś lubi pokrętne tłumaczenia, to szczegóły oświadczenia są tutaj:

https://uek.krakow.pl/artykuly/aktualnosci/komunikat-uniwersytetu-ekonomicznego-w-krakowie

Wracając do meritum, mamy zatem profesora ekonomii, rektora renomowanej w Polsce uczelni ekonomicznej, który jako jeden z pierwszych zamyka basen i wyciąga rękę do rządu o więcej pieniędzy, a studentów wysyła na piesze wycieczki. Warto się zastanowić jak wyglądałoby zarządzanie Krakowem i traktowanie mieszkańców przez pana rektora mając na uwadze to, jak zarządza uczelnia i jak traktuje studentów. Póki co jednak jego kandydatura nie budzi większego zaufania a zamknięty basen i rozpasanie polityków na uczelni zapewne tego nie poprawią. Ostatnie sondaże plasują go na końcu stawki z poparciem 1-2%.

Na szczęście dla profesora-rektora nie jest on osamotniony w swoich działaniach i nie tylko on zamknął basen. Być może nawet o to chodziło, żeby przyjechać do Wieliczki i pokazać – patrzcie, nie tylko ja basen zamknąłem, w Wieliczce też musieli to zrobić.

Zagłębmy się zatem w basen w Wieliczce, bo tu jest wiele ciekawostek. Basen zarządzany jest przez spółkę komunalną Solne Miasto, której szefuje Łukasz Sadkiewicz – prawa ręka burmistrza Artura Kozioła, z którym nawet razem występowali na banerach wyborczych do sejmu i senatu w 2019 roku.

Jedyny basen w ponad 60 tysięcznej gminie Wieliczka cieszył się sporym zainteresowaniem i obłożeniem, ale po zaledwie 12 latach funkcjonowania trzeba było wymienić całe pokrycie dachowe, przetarg ogłoszono w czerwcu tego roku, z terminem wykonania do 15 września 2022. Wszystko zatem miało się odbyć w martwym sezonie wakacyjnym. Zgłosiły się dwie firmy – a wybrano lokalną zaprzyjaźnioną  firmę, której właściciel prowadził działalność sportową na obiekcie „Solnego Miasta”. Dodatkowo koszty remonty dachy, które oszacowano pierwotnie na 800 tys, wzrosły o połowę, do 1,2 mln zł. Poniżej szczegóły przetargu.

Basen w Wieliczce miał być otwarty od 1 października i faktycznie otwarty był. Do 1 października udało się zdjąć starą połać dachową, a więc wielicki basen stał się basenem otwartym, choć oczywiście niedostępnym dla mieszkańców. Tu fotka z drona.

23 października basen został przykryty dachem, ale nadal pozostaje niedostępny dla mieszkańców, z powodu rzekomych wysokich kosztów utrzymania… choć w praktyce nadal trwa remont wewnątrz basenu.

Podsumowując, nasi menedżerowie od zamykania basenów prawią o zarządzaniu, a jako pierwsi zamykają baseny i wyciągają ręce do rządu o pieniądze, co przecież potrafi każdy głupi.

Tymczasem w sąsiednich, mniejszych Niepołomicach basen funkcjonuje normalnie i to przy cenach o połowę niższych niż w Wieliczce…

Tu basen w Niepołomicach:

Basen przy niższych cenach biletów funkcjonuje też i działa w Przemyślu… z

https://posir.pl/kryta-plywalnia/

Zatem jak widać da się zarządzać basenem tak, żeby go nie zamykać… i tego nasi „zamykacze” powinni się nauczyć sami, zanim zaczną prawić o zarządzaniu.

Moja skromna rada jako mieszkańca Wieliczki i absolwenta UEK w Krakowie to na początek to: mniej polityki i kolesiostwa, a więcej rozsądku i gospodarności.