Burmistrz Niepołomic wiedział, że łamie prawo i ryzykuje.

6 grudnia 2019 r g. 23:00

Kilka dni temu CBA zatrzymało burmistrza Niepołomic, Romana Ptaka i jego zastępcę. Informacja szybko rozeszła się w lokalnych mediach np tu:
https://glos24.pl/glos24/region-wielicki/wiadomosci/item/22744-zatrzymanie-burmistrza-niepolomic-mamy-komentarze-urzednikow-i-radnych

i na cały kraj, na przykład tu:
https://www.money.pl/gospodarka/cba-wkroczylo-do-um-niepolomic-burmistrz-i-jego-zastepca-zatrzymani-6452696490178689a.html

Od razu pojawiło się wiele komentarzy, że zatrzymanie ma wyłącznie charakter polityczny, ponieważ burmistrz Ptak jest związany z PO. I że przecież do każdego można się przyczepić, wg zasady „pokaż mi człowieka a znajdzie się paragraf”. Czy tak jest w tym przypadku?

Dziś na FB Roman Ptak wydał oświadczenie wyjaśniając, że prokuratura zarzuca mu łamanie prawa i niegospodarność przy ogłaszaniu przetargu na budowę szkoły, gdzie za samą koncepcję (nie mylić z dokumentacją projektową) zapłacono architektowi 120 tys. zł, a później zmuszono wykonawcę budowy do zapłaty 400 tys. na rzecz architekta.

Dlaczego tak zrobiono? Otóż prawo zamówień publicznych wymaga ogłoszenie przetargu na zadania powyżej 30 tys EURO. Zatem do kwoty ok 120 tys netto nie trzeba ogłaszać przetargu, tylko można sobie firmę wybrać. No i nie byłoby w tym nic złego, gdyby w przetargu na budowę szkoły, nie Burmistrz Niepołomic nie zobowiązał wykonawcy do zapłaty 400 tys na rzecz architekta, który wcześniej zainkasował 120 tys. zł.

I tu pojawiają się 2 problemy:
1. Czy pół miliona za samą koncepcję szkoły to nie za dużo? Pamiętajmy, że mówimy o 2015 roku i o inwestycji za publiczne pieniądze. Koncepcji, która w zasadzie jest tylko opisanym technicznie pomysłem, bo szczegółowa dokumentacja projektowa i pozwolenie na budowę to odrębna rzecz, o którą musiał zadbać wykonawca – firma która budowała szkołę…

2. Było to ewidentne obejście ustawy o zamówieniach publicznych, ponieważ Burmistrz miał zamiar przeznaczyć na ten cel w sumie ponad 500 tys zł – zatem zobowiązany był ogłosić przetarg i wybrać wykonawcę spośród zgłoszonych ofert.

Co najciekawsze w tym wszystkim, Burmistrz musiał mieć świadomość tego, że postępuje wbrew prawu, ponieważ na jego postępowanie zareagowała IZBA ARCHITEKTÓW RP, a dokładniej Śląska Okręgowa Izba Architektów.

Pismo w tej sprawie, zaadresowane bezpośrednio do Burmistrza Niepołomic, zostało wystosowane 11 grudnia 2015 roku, z prośbą o przeprowadzenie nowego postępowania przetargowego, zgodnego z prawem, z uzasadnieniem prośby w 4 punktach.

Link do pisma jest tu:
http://slaska.iarp.pl/pismo-sloia-rp-w-sprawie-zamowienia-publicznego-w-niepolomicach/?85/0

A tu jego treść na obrazkach:

Trudno mieć tu wątpliwości co do tego, że Burmistrz celowo ominął prawo zamówień publicznych i że dopuścił się niegospodarności. Pół miliona złotych publicznych pieniędzy za same prawa autorskie do koncepcji szkoły to nie lada rozrzutność, a jeśli już chciał on tyle na to przeznaczyć, to należało ogłosić przetarg zgodny z prawem.
Szkoła dla 370 dzieci kosztowała ponad 20 mln zł. Tu szczegóły w artykule:
https://dziennikpolski24.pl/niepolomice-szkole-buduje-ponad-100-osob-musza-zdazyc-do-wrzesnia/ar/c3-12243357

Projekt szkoły, Tomasz Konior

Tu artykuł na portalu „Sztuka architektury” o projekcie tej szkoły. Nie ma co, jest lans na całą Polskę – szkoła jak plaster miodu…
https://sztuka-architektury.pl/article/11393/niezwykly-projekt-szkoly-jak-plaster-miodu

Dla porównania, w tym samym czasie (lata 2016-2017), za 10 mln wybudowano kompleks szkolny w Morawicy, miejscowości po drugiej stronie Krakowa. Zatem za 20 mln zł, które wydano na „Miodową szkołę” w Niepołomicach, można było wybudować 2 takie kompleksy szkolne.

Tu szczegóły tego przetargu na szkołę w Morawicy:
http://www.przetargi.egospodarka.pl/130145_Budowa-budynku-kompleksu-szkolnego-w-Morawicy-gmina-Liszki_2015_2.html

To nie pierwsza wizyta CBA w Niepołomicach dotycząca Burmistrza. 7 lat wcześniej CBA wizytowało niepołomicki zamek, który burmistrz Ptak udostępnił swojej żonie na prowadzenie fundacji na niejasnych zasadach.
https://dziennikpolski24.pl/cba-na-niepolomickim-zamku/ar/3189854

Tym razem jednak działania CBA wydają się mieć twarde podstawy. Dziwne jednak, że ta sprawa wychodzi dopiero teraz. Być może wpływ na to miały ostatnie wybory parlamentarne, bo w Gminie Niepołomice, zarówno do Sejmu jak i do Senatu mocno wygrał PiS, a PO miało słaby wynik. Zatem usunięcie burmistrza (i jego zastępcę) dobrze rokowałoby dla kandydata z PiS w nowych wyborach…

Aby to się stało, to sprawę najpierw musi rozstrzygnąć sąd, a tu, jak wiadomo, politycy PO swoimi układami potrafią swoich „bronić jak niepodległości” i „sądy przez rok nie zrobią nic”.

Osobiście jestem wrogiem łamania prawa, niegospodarności i lansowania się na publicznych pieniądzach, więc uważam, że zarzuty prokuratury są zasadne – Niepołomice mają zbyt duże zadłużenie by szastać pieniędzmi. Zadłużenie gminy Niepołomice na mieszkańca to aż 4 tys zł. Dla porównania, w również skrajnie zadłużonej Wieliczce jest to ok. 2,5 tys . Choć obie gminy się rozwijają, są coraz bogatsze i mają jeszcze spory potencjał, to zawsze powinno się gospodarować rozsądnie i z poszanowaniem prawa.

Pan Roman Ptak jednak twierdzi, że „kredyty gmina spłaci, a majątek zostanie”.
https://dziennikpolski24.pl/ranking-gmin-2018-w-malopolsce-niepolomice-i-wieliczka-w-czolowce/ar/c3-13559243

Cóż, oby w przyszłości gmina Niepołomice nie musiała wyprzedawać majątku, żeby spłacić ogromne kredyty… ale może wtedy on już nie będzie burmistrzem i cała wina spadnie na kogo innego, a Pan Roman zapisze się w historii jako uciemiężony wizjoner, który kochał piękno i dzieci 🙂

autor: Bartłomiej Krzych www.panbartek.pl

Powiazane:
konkurs na koncepcje szkoły w Siechnicach: koszt 35 tys – w Jury Tomasz Konior:
http://www.siechnice.gmina.pl/aktualnosc-3-1596-tak_bedzie_wygladac_nowa_szkola_w.html

Tu zamówienie na projekt od zwyciezcy o wartosci 560 tys.
http://bip.siechnice.dolnyslask.pl/plik,id,9572

AKTUALIZACJA:
Po 4 latach nowa szkoła w Niepołomicach grozi zawaleniem
:
https://glos24.pl/niepolomice-szkola-w-jazach-zamknieta-4-letni-budynek-grozi-katastrofa

AKTUALIZACJA:
Burmistrz Niepołomic i jego zastępca skazani w I instancji

https://www.tvp.info/73794014/niepolomice-burmistrz-roman-p-i-jego-zastepca-skazani-wyrok-sadu/webview