Stop gazolobby

Poniżej można pobrać i wydrukować kartę podpisów. Władze Województwa wymagają podania PESEL. Na karcie są dane kontaktowe do pełnomocnika komitetu.

Poniżej dostępny jest Obywatelski rraport o smogu – w wersji roboczej

Szczegóły akcji #stopgazolobby

Ceny gazu rosną o 54% dla domów i 300-400% dla firm. W Krakowie zakazano palenia drewnem, a już za rok zakazane będą bezklasowe piece, w tym kominki w całej Małopolsce. Za 2 lata – uwolnienie cen gazu, co może oznaczać dalsze drastyczne podwyżki cen gazu dla domów.

Ruszamy ze zbiórką podpisów pod obywatelska inicjatywa skierowana do Władz Województwa Małopolskiego mająca na celu zaprzestanie skazywania ludzi na drogi gaz. Chcemy mieć wybór ekologicznego ogrzewania.

Inicjatywę może poprzeć każdy mieszkaniec Małopolski mający prawa wyborcze, a więc zarówno mieszkaniec Krakowa, Wieliczki, Tarnowa, Zakopanego, Nowego Sącza i każdego miasta i wsi w Małopolsce

Komitet inicjatywy uchwałodawczej Tak dla palenia drewna, stop gazolobby, utworzony przez członków i sympatyków Stowarzyszenia Otwarta Wieliczka

Akcja również jest odpowiedzią na żądania alarmów smogowych do wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania drewna i węglę w Małopolsce pod groźbą kar i odszkodowań.

Inicjatywa przestawiona jest na krótkim filmie (2,5 minuty)

Nasze postulaty to:

  1. Odroczenie w całej Małopolsce zakazu używania pieców bez certyfikatów o 3 lata, z 1 stycznia 2023, do 1 stycznia 2026.
  2. Zniesienie zakazu palenia suchym drewnem w kominkach w Krakowie.

Tutaj obywatelski projekt uchwały zmieniający uchwały antysmogowe i wprowadzający w/w postulaty:

W dniu 22.12.2021 na dzienniku podawczym Urzędu Marszałkowskiego zostało złożone stosowne zawiadomienie o utworzeniu komitetu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej pod nazwą „Tak dla palenia drewnem, stop gazolobby”

Tutaj filmik ze złożenia dokumentów:

TAK dla palenia drewnem, stop gazolobby. Stop gazowemu lobby

30 grudnia o godz. 11 Kraków znów widniał na 1 miejscu w rankingu smogowych miast świata, to pokazuje, że zakaz palenia drewnem niewiele zmienił.

#stopgazolobby #TAKdladrewna #inicjatywaobywatelska