Stop gazolobby

KONIEC ZBIÓRKI PODPISÓW!

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał naszą skargę. Sejmik bezprawnie blokował naszą inicjatywę. Tu artykuł:

https://glos24.pl/sejmik-przegral-w-sadzie-z-mieszkancem-wieliczki-wroci-sprawa-palenia-drewnem-w-krakowie

A tu wyrok sądu:

https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A7E133585F

Semik województwa bezprawnie blokował naszą inicjatywę. RPO dołącza do naszej skargi, która czeka na rozpatrzenie przez sąd administracyjny.

Na dzień 1 marca podpisało się ok 2500 osób – dwa razy więcej niż wymaga tego prawo. Obywatelski projekt z podpisami został złożony.

24 lutego o godz. 11.00 wraz z 2 radnymi Wieliczki mieliśmy złożyć obywatelski projekt uchwały z podpisami, jednak nie dopuszczono nas do głosu na Komisji Ochrony Środowiska. Poniżej szczegóły:

https://glos24.pl/samorzadowcy-z-wieliczki-nie-dopuszczeni-do-glosu-na-komisji-ochrony-srodowiska-sejmiku

Zapraszamy media na konferencje prasową pod Urząd Marszałkowski przy ul. Racławickiej 56 w Krakowie, podczas której w sprawie zakazów palenia w Krakowie przemówi ważna osoba z polskiej sceny politycznej.

————————————————————-

Poniżej znajduje się analiza wpływu zakazu palenia w Krakowie na zmiany stężeń benzo(a)pirenu na tle innych miast wojewódzkich.

Wynika z niej, iż mimo zakazu palenia poprawa powietrza w Krakowie nie jest większa niż w innych miastach wojewódzkich, które zakazu nie wprowadziły. Szczegóły w analizie.

Poniżej znajduje się uproszczona analiza dotycząca wpływu smogu na zdrowie na przykładzie kilku miast w Polsce. Wynika z niej brak negatywnego wpływu wysokich stężeń pyłów zawieszonych na długością życia i zachorowalnością na nowotwory. Analiza statystyczna wskazuje wręcz odwrotną zależność – tam gdzie smog największy, tam zachorowalność na raka mniejsza (porównanie woj. Małopolskiego z Pomorskim).

Poniżej dostępny jest Obywatelski raport o smogu , pt „Walka ze smogiem: walka o nasze zdrowie, czy nasze pieniądze?” zawierający wiele nieznanych faktów i ciekawostek dotyczących tematu smogu w Polsce i na świecie.

Poniżej Obywatelski raport o smogu – w wersji roboczej

Potwierdzenie danych z Głównej Urzędu Statystycznego.

Szczegóły akcji #stopgazolobby

Ceny gazu rosną o 54% dla domów i 300-400% dla firm. W Krakowie zakazano palenia drewnem, a już za rok zakazane będą bezklasowe piece, w tym kominki w całej Małopolsce. Za 2 lata – uwolnienie cen gazu, co może oznaczać dalsze drastyczne podwyżki cen gazu dla domów.

Ruszamy ze zbiórką podpisów pod obywatelska inicjatywa skierowana do Władz Województwa Małopolskiego mająca na celu zaprzestanie skazywania ludzi na drogi gaz. Chcemy mieć wybór ekologicznego ogrzewania.

Inicjatywę może poprzeć każdy mieszkaniec Małopolski mający prawa wyborcze, a więc zarówno mieszkaniec Krakowa, Wieliczki, Tarnowa, Zakopanego, Nowego Sącza i każdego miasta i wsi w Małopolsce

Komitet inicjatywy uchwałodawczej Tak dla palenia drewna, stop gazolobby, utworzony przez członków i sympatyków Stowarzyszenia Otwarta Wieliczka

Akcja również jest odpowiedzią na żądania alarmów smogowych do wprowadzenia całkowitego zakazu palenia w podkrakowskich gminach oraz innych ograniczeń stosowania drewna i węglem w Małopolsce pod groźbą mandatów i kar.

Inicjatywa przestawiona jest na krótkim filmie (2,5 minuty)

Nasze postulaty to:

  1. Odroczenie w całej Małopolsce zakazu używania kominków i pieców bez certyfikatów o 3 lata, z 1 stycznia 2023, do 1 stycznia 2026.
  2. Zniesienie zakazu palenia suchym drewnem w kominkach w Krakowie.

Tutaj obywatelski projekt uchwały zmieniający uchwały antysmogowe i wprowadzający w/w postulaty:

W dniu 22.12.2021 na dzienniku podawczym Urzędu Marszałkowskiego zostało złożone stosowne zawiadomienie o utworzeniu komitetu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej pod nazwą „Tak dla palenia drewnem, stop gazolobby”

Tutaj filmik ze złożenia dokumentów:

TAK dla palenia drewnem, stop gazolobby. Stop gazowemu lobby

30 grudnia o godz. 11 Kraków znów widniał na 1 miejscu w rankingu smogowych miast świata, to pokazuje, że zakaz palenia drewnem niewiele zmienił.

#stopgazolobby #TAKdladrewna #inicjatywaobywatelska