Skażenie wody w Wieliczce

23 lipca 2020 wykryto bakterie coli w wodociągu miejskim w Wieliczce. Woda dla większości miasta i większości sołectw na północy gminy była niezdatna do picia.

Okazało się, że już na początku lipca prywatne badania wody wykazywały bakterię coli w wodzie, jednak sygnały te zostały zbagatelizowane, a ostatnie oficjalne badanie wody było robione 22 kwietnia 2020, a wiec 3 miesiące przed oficjalnym wykryciem skażenia.

Po 3 dniach płukania, bakteria nadal utrzymywała się w 3 sołectwach: Zabawie, Sułkowie i Śledziejowicach.

W związku z tym, iż władze gminy Wieliczka bagatelizowały moje sygnały o zaniedbaniach Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wieliczce w kwestii ścieków i wody, 30 lipca 2020 zostało złożone zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Wieliczce.

Poniżej zamieszczam materiały, na których poruszam problem skażonej wody oraz wyciekających ścieków do rzek.

Tu 47 min film opisujące ten kryzys wodny dotyczący wody w Wieliczce.
Od kiedy woda w Wieliczce była skażona? Gdzie dokładnie woda jest skażona? Skąd bierze sie woda w naszych kranach? Kiedy i jak czesto jest badana woda? Czym różni sie woda w Wieliczce? Czy jakość wody możemy sprawdzić w internecie? Czy „wodne miasteczko w Bogucicach” rozwiąże problemy wody? Jakie są możliwe przyczyny skażenia wody i co myślą o tym władze Wieliczki? Na te pytania odpowiadam w filmiku. Wiecej konkretów na mojej stronie:

W tym filmiku pokazuje szybki test porównujący próbki wody, który pomaga stwierdzić z którego ujęcia pochodzi badana woda:


https://www.youtube.com/watch?v=AWAN1Wd0OV4

Tu moje wpisy dotyczące wylewania ścieków przez gminę do rzek oraz stratach wody:

Artykuły prasowe:

https://glos24.pl/wieliczka-woda-w-kranach-skazona-bakteriami-coli-mieszkancy-pili-ja-przez-2-dni

https://dziennikpolski24.pl/alarm-w-wieliczce-i-biskupicach-skazenie-wody-bakteriami-coli-w-miescie-i-dwunastu-wioskach-problem-dotyczy-ok-40-tys-osob/ar/c15-15093529

https://dziennikpolski24.pl/gmina-wieliczka-w-miescie-woda-juz-bez-bakterii-skazenie-pozostalo-w-trzech-wioskach/ar/c15-15097273