Priorytety:  bezpieczeństwo pieszych, ścieżki rowerowe, miejsca rekreacji, infrastruktura, integracja społeczności.

Oto niektóre kwestie, które będą w centrum mojej uwagi, nawet jeśli wychodzą poza kompetencje Radnego Powiatu.

Zadania miękkie, nieinwestycyjne:

  1. Optymalizacja systemu wczesnego ostrzegania SMS. System, który już działa, jednak nie tak jak powinien. Mimo wyłożonych środków na jego wdrożenie i możliwość rejestracji w nim, mieszkańcy nie dostają powiadomień o wyłączeniach prądu, utrudnieniach w ruchu, czy imprezach kulturalnych w okolicy. Należy wdrożyć takie procedury, aby system ten był użyteczny.Aby dowiedzieć się więcej i zapisać, kliknij tutaj.
  2. Usprawnienie procesu Budżetu Obywatelskiego tak,  aby był on faktycznie wynikiem preferencji mieszkańców, a nie politycznych koalicji. Potrzeba usprawnić akcję informacyjną, aby zachęcić mieszkańców i organizacje do zgłaszania swoich pomysłów oraz wesprzeć ich przy składaniu wniosków. Trzeba rozważyć wydzielenie środków na działania inwestycyjne i miękkie podczas tego samego głosowania oraz rozważyć mnożnik dla głosów dotyczących zadań  dla osób niepełnosprawnych.
    Więcej o Wielickim Budżecie Obywatelskim można dowiedzieć się tutaj.
  3. Walka z całkowitym zakazem palenia drewnem i węglem, czyli walka z tym co będzie obowiązywało w Krakowie od września 2019 roku i do czego Radni Krakowa wezwali okoliczne Gminy. Całkowity zakaz palenia drewnem i węglem, bez względu na pogodę i rodzaj pieca nie jest w interesie mieszkańców, a to jest dla nas realne zagrożenie. Więcej tutaj.
  4. Termomodernizacja – jest w naszym wspólnym interesie, by jak najwięcej mieszkańców naszej okolicy,  mających stare domy i nieekologiczne piece, wykorzystywały możliwość uzyskania dopłat z rządowego programu Czyste Powietrze. Więcej można poczytać tutaj.

Zadania inwestycyjne:

  1. Kokotów:
    Strefa rekreacji – rekompensata za tereny pod Strefę gospodarczą: wielki park rowerowy z alejkami dla rodzin z dziećmi, dirt park – tor rowerowy do jazdy ekstremalnej w miejscu pola z EKO-Latarniami, zainstalowanymi na Dni Młodzieży.
    Chodnik przy ulicy łączącej Kokotowską z Kolonią (przy kapliczce).
  2. Strumiany:
    Ścieżka spacerowa wzłuż wąwozu, poprawiająca bezpieczeństwo pieszych na odcinku Kościół – Węgrzce Wielkie.
    Poprawne oznakowanie drogi powiatowej, pozwalające mieszkańcom chodzić po prawej stronie ulicy.
    Chodnik przy drodze powiatowej od Małej Wsi do Kościoła oraz od Kwiaciarni do Węgrzc Wielkich.
  3. Węgrzce Wielkie:
    Chodnik przy Groszku w miejscu rowu.
    Fotoradary przy szkole i Albercie.
    Utwardzenie drogi łączącej Piaski z Debcą.
  4. Mała Wieś:
    Poprawa bezpieczeństwa pieszych przy drodze powiatowej, budowa etapami, najpierw tam, gdzie jest najmniej utrudnień. Obecne władze koncentrują się na bardzo kosztownym „wypłaszczeniu” terenu przy skrzyżowaniu z ul Niepołomską, podczas gdy priorytetem dla mieszkańców jest chodnik przy drodze.
  5. Czarnochowice:
    Poprawa bezpieczeństwa pieszych przy drodze powiatowej na odcinku Kościół – Kokotowska. Jest to jeden z najruchliwszych i najbardziej niebezpiecznych odcinków dróg powiatowych, mieszkańcy chodzą rowami melioracyjnymi, żeby uniknąć kolizji z pędzącymi autami.
  6.  Brzegi:
    Poprawa bezpieczeństwa pieszych przy drodze powiatowej na odcinku most nad Serafą – Żwirownia. Odcinek ten jest wąski, kręty i intensywnie uczęszczany przez auta ciężarowe kursujące między Rybitwami a Niepołomicką Strefą Gospodarczą.
    Strefa rekreacji – rekompensata za tereny pod Strefę gospodarczą: wielki park rowerowy z alejkami dla rodzin z dziećmi, dirt park – tor rowerowy do jazdy ekstremalnej w miejscu pola z EKO-Latarniami, zainstalowanymi na Dni Młodzieży.

Jeśli widzą Państwo w swojej okolicy problemy i ich proste rozwiązania, zachęcam do kontaktu – dodamy je do programy i spróbujemy realizować.