Priorytety: bezpieczeństwo pieszych, ścieżki rowerowe, miejsca rekreacji, infrastruktura, integracja społeczności.
Oto niektóre kwestie, które będą w centrum mojej uwagi, nawet jeśli wychodzą poza kompetencje Radnego Powiatu.
Zadania miękkie, nieinwestycyjne:
- Optymalizacja systemu wczesnego ostrzegania SMS. System, który już działa, jednak nie tak jak powinien. Mimo wyłożonych środków na jego wdrożenie i możliwość rejestracji w nim, mieszkańcy nie dostają powiadomień o wyłączeniach prądu, utrudnieniach w ruchu, czy imprezach kulturalnych w okolicy. Należy wdrożyć takie procedury, aby system ten był użyteczny.Aby dowiedzieć się więcej i zapisać, kliknij tutaj.
- Usprawnienie procesu Budżetu Obywatelskiego tak, aby był on faktycznie wynikiem preferencji mieszkańców, a nie politycznych koalicji. Potrzeba usprawnić akcję informacyjną, aby zachęcić mieszkańców i organizacje do zgłaszania swoich pomysłów oraz wesprzeć ich przy składaniu wniosków. Trzeba rozważyć wydzielenie środków na działania inwestycyjne i miękkie podczas tego samego głosowania oraz rozważyć mnożnik dla głosów dotyczących zadań dla osób niepełnosprawnych.
Więcej o Wielickim Budżecie Obywatelskim można dowiedzieć się tutaj. - Walka z całkowitym zakazem palenia drewnem i węglem, czyli walka z tym co będzie obowiązywało w Krakowie od września 2019 roku i do czego Radni Krakowa wezwali okoliczne Gminy. Całkowity zakaz palenia drewnem i węglem, bez względu na pogodę i rodzaj pieca nie jest w interesie mieszkańców, a to jest dla nas realne zagrożenie. Więcej tutaj.
- Termomodernizacja – jest w naszym wspólnym interesie, by jak najwięcej mieszkańców naszej okolicy, mających stare domy i nieekologiczne piece, wykorzystywały możliwość uzyskania dopłat z rządowego programu Czyste Powietrze. Więcej można poczytać tutaj.
Zadania inwestycyjne:
- Kokotów:
Strefa rekreacji – rekompensata za tereny pod Strefę gospodarczą: wielki park rowerowy z alejkami dla rodzin z dziećmi, dirt park – tor rowerowy do jazdy ekstremalnej w miejscu pola z EKO-Latarniami, zainstalowanymi na Dni Młodzieży.
Chodnik przy ulicy łączącej Kokotowską z Kolonią (przy kapliczce). - Strumiany:
Ścieżka spacerowa wzłuż wąwozu, poprawiająca bezpieczeństwo pieszych na odcinku Kościół – Węgrzce Wielkie.
Poprawne oznakowanie drogi powiatowej, pozwalające mieszkańcom chodzić po prawej stronie ulicy.
Chodnik przy drodze powiatowej od Małej Wsi do Kościoła oraz od Kwiaciarni do Węgrzc Wielkich. - Węgrzce Wielkie:
Chodnik przy Groszku w miejscu rowu.
Fotoradary przy szkole i Albercie.
Utwardzenie drogi łączącej Piaski z Debcą. - Mała Wieś:
Poprawa bezpieczeństwa pieszych przy drodze powiatowej, budowa etapami, najpierw tam, gdzie jest najmniej utrudnień. Obecne władze koncentrują się na bardzo kosztownym „wypłaszczeniu” terenu przy skrzyżowaniu z ul Niepołomską, podczas gdy priorytetem dla mieszkańców jest chodnik przy drodze. - Czarnochowice:
Poprawa bezpieczeństwa pieszych przy drodze powiatowej na odcinku Kościół – Kokotowska. Jest to jeden z najruchliwszych i najbardziej niebezpiecznych odcinków dróg powiatowych, mieszkańcy chodzą rowami melioracyjnymi, żeby uniknąć kolizji z pędzącymi autami. - Brzegi:
Poprawa bezpieczeństwa pieszych przy drodze powiatowej na odcinku most nad Serafą – Żwirownia. Odcinek ten jest wąski, kręty i intensywnie uczęszczany przez auta ciężarowe kursujące między Rybitwami a Niepołomicką Strefą Gospodarczą.
Strefa rekreacji – rekompensata za tereny pod Strefę gospodarczą: wielki park rowerowy z alejkami dla rodzin z dziećmi, dirt park – tor rowerowy do jazdy ekstremalnej w miejscu pola z EKO-Latarniami, zainstalowanymi na Dni Młodzieży.
Jeśli widzą Państwo w swojej okolicy problemy i ich proste rozwiązania, zachęcam do kontaktu – dodamy je do programy i spróbujemy realizować.