AFERA SMOGOWA

Czy procenty w raportach naukowych mogą sumować się do 107%? Okazuje się, że tak. Wystarczy być tylko pracownikiem UJ i już matematyka nas nie obowiązuje, a media będą na nas patrzeć bezkrytycznie, przypisując naszej pracy rangę publikacji naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Te aferę, którą nazywam aferą smogową 107%, opisuję w 7 minutowym filmie poniżej, a dalsze losy na bieżąco uzupełniam na tej stronie.

8 października, na profilu FB Skawińskiego Alarmu Smogowego opublikowano grafikę:

Alarmujący raport o stanie zdrowia mieszkańców Gmina Skawina!Zainicjowany przez SAS po alarmujących doniesieniach ze…

Opublikowany przez Skawiński Alarm Smogowy Poniedziałek, 7 października 2019


W serwisie RMF24.pl pojawił się artykuł o tytule:

Skawina: drastyczny wzrost zachorowań na raka. Alarmujący raport UJ.

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-mieszkancy-skawiny-czesciej-choruja-na-raka-raport-uj,nId,3267035

Wiele innych serwisów mu wtórowało:

Po przeanalizowaniu przeze mnie danych w tym raporcie, okazało się, że są one nieprawdziwe i zostały sztucznie zawyżone, ponieważ suma procentów na wykresie struktury wynosi… 107.3%:

Autorki, 2 Panie z Instytutu Epidemiologi Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, po mojej informacji potwierdziły, iż dane są błędne i poprawią raport.

Niestety ani media, ani Uniwersytet Jagielloński nie sprostowały tak szeroko rozprzestrzenionego fake-newsa oraz nie wyjaśniły przyczyn błędów.

Mimo kilkudziesięciu mejli wysłanych do ministerstw z prośbą o interwencję i wyjaśnienie sprawy, mój alarm pozostał bez odzewu.

W dniu 16 października 2019 osobiście złożyłem pisemną prośbę do Biura Prasowego UJ oraz Rektora UJ o wydanie oświadczania następującej treści:

Niestety rzecznik prasowy poinformował mnie, że nie podziela mojej opinii, iż raport został nierzetelnie przygotowany i nie zamierza publikować tego oświadczenia.

W związku z brakiem reakcji Uczelni i instytucji rządowych, sam jako obywatel podejmuję akcję protestacyjną w celu nagłośnienia i wyjaśnienia tej afery, ponieważ uważam za skandal publikowanie w mass mediach fałszywego przekazu wykorzystując renomę Uniwersytetu Jagiellońskiego w celu uwiarygodnienia.

Dziś wystosowałem LIST OTWARTY do krakowskich uczelni i lokalnych mediów.

W dniu 17.10 Gmina Skawina dokonała korekty raportu, informując jedynie o „pisarskich omyłkach” w poprzedniej wersji. Informacja ta jest na stronie BIP Skawina:
https://bip.malopolska.pl/umigskawina,a,1673927,aktualizacja-raportu-dotyczacego-umieralnosci-i-zachorowan-mieszkancow-gminy-skawina.html

Dane na wykresie jednak nadal wydają się niewiarygodne, dziwnym trafem rażąco niska jest przyczyna zgonów w kategorii „inne” i być może jej zaniżenie powoduje wyższe procenty w nowotworach i chorobach układu krążenia. Zagadką pozostaje źródło danych dla Skawiny, ponieważ roczniki statystyczne zawierają jedynie dane dla Województw i Powiatów… a nie dla min.

W dniu 18.10 wykonałem telefon do Głównego Urzędu Statystycznego z zapytaniem, czy mogę uzyskać dane dotyczących przyczyn zgonów na poziomie gmin. Uzyskałem odpowiedź, że takie dane dostępne są tylko na poziomie powiatów.

Sprawdziłem również, czy w Bazie Danych Lokalnych dla Skawiny są dane zgonów wg przyczyn. Udało mi się znaleźć jedynie liczbę zgonów ogółem, bez przypisanych przyczyn, tutaj obraz:
https://bdl.stat.gov.pl/BDL/dane/podgrup/temat/3/534/2286

Już wczoraj przed południem wysłałem zapytanie do autorek z UJ oraz Gminy Skawina z zapytaniem o źródłowe dane dla umieralności na raka dla Skawiny. Dziś ponowiłem pytanie. Odpowiedzi brak.

Dziś od 12.30 rozpocząłem protest w obronie rzetelności badań naukowych oraz renomy UJ.

Na miejscu pojawiła się jedna redakcja, w celu nakręcenia reportażu:
https://glos24.pl/glos24/krakow/wiadomosci/item/21919-afera-smogowa-czy-uj-autoryzuje-nierzetelne-badania

20.10 Na stronie głównej serwisu wykop.pl pojawia się informacja informująca o fake news nt raka w Skawinie. Link tutaj:
https://www.wykop.pl/link/5179819/fake-news-z-glownej-dotyczacy-zgonow-na-raka-i-raportu-uj/

Na stronie serwisu Infoskawina pojawiła się informacja o kwocie, jaką autorki z UJ dostały za opracowanie raportu. W sumie było to 4.000 brutto.
https://www.infoskawina.pl/raport-o-umieralnosci-i-zachorowaniach-mieszkancow-gminy-skawina-w-latach-2008-2018/

Od godz 11.30 do 12.30 przeprowadziłem akcję informacyjną rozdając ulotki mieszkańcom Skawiny pod Kościołem Św. Szymona i Judy.

https://www.youtube.com/watch?v=BGziJpOFuLI

W sprawie na moją prośbę zareagowała kancelaria Prezydenta RP

W dniu 22.10.2019 osobiście złożyłem prośby o interwencję w sprawie #aferasmogowa w krakowskich biurach poselskich Małgorzaty Wasserman, Ryszarda Terleckiego, Jarosława Gowina oraz Ireneusza Rasia. Poniżej treść pisma:

Tu zdjęcia sprzed biur poselskich:

W dniu 22.10.2019 w ogólnopolskiej telewizji TVP opublikowano reportaż przytaczając raport z fałszywymi danymi o raku w Skawinie. Bierność UJ w tej sprawie oznacza tolerowanie rozprzestrzeniania fake-newsów.
Cały program tutaj: https://vod.tvp.pl/video/magazyn-ekspresu-reporterow,22102019-2155,44699095

W dniu 21.10.2019 w serwisie w gospodarce.pl pojawił się kolejny artykuł wykorzystujący renomę UJ do uwiarygodnienia nieprawdziwych informacji. Został on również upubliczniony na profilu FB tygodnika sieci:
http://wgospodarce.pl/informacje/69369-raport-uj-epidemia-nowotworow-w-skawinie

23.10.2019 w związku z kolejnym powielaniem fake-newsów nt „Raportu UJ o raku w Skawinie” wystosowałem kolejną list do władz UJ oraz rektorów krakowskich uczelni:

W dniu 24.10 protestowałem przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie podczas V Forum Green Smart City z transparentem i ulotkami:

Dziś podczas Forum Green Smart City przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie protestowałem w obronie rzetelności badań naukowych.#aferasmogowa panbartek.pl/afera-smogowa

Opublikowany przez Fakty o smogu Czwartek, 24 października 2019