TVP rentowna? Z 30% dotacją, tak…

W sprawozdaniu za 2018 rok TVP odnotowało zysk netto, zatem można powiedzieć, że jest rentowna. Problem w tym, że TVP otrzymała dotację z budżetu państwa na kwotę ok 600 mln zł, bez której nie tylko byłaby nierentowna, ale mogłaby utracić płynność.

Co więcej, ta dotacja ok 600 mln zł, nazwana „rekompensatą utraconych wpływów abonamentowych za lata 2010-2017” została ujęta w sprawozdaniu finansowym, jako przychody ze sprzedaży towarów i usług – przychód z abonamentu. To jest mylące, ponieważ ta dotacja jest utożsamiana z podstawową działalnością operacyjną, a taką nie jest, bo wynika jedynie z jednorazowej decyzji politycznej i powinna być uwzględniona w pozycji Pozostałe Przychody Operacyjne.

Cóż, trudno to uznać nawet za kreatywną księgowość, to jest po prostu nierzetelna księgowość. Ta rekompensata jest niczym innym jak subwencją czy dotacją wynikająca z decyzji administracyjnej, a nie żadnych rynkowych, biznesowych przesłanek, zwłaszcza, że nie dotyczyła okresu sprawozdawczego – zaburza to zatem zasadę współmierności przychodów do kosztów. Tym bardziej, że takowa „rekompensata” została też z góry przyznana na początku 2019 roku za lata 2018-2019 w o wiele większej kwocie, o czym biegły rewident mógł wiedzieć lub się dowiedzieć. Pod żadnym pozorem kwota ta nie powinna być ujęta jako przychód ze sprzedaży i zwiększać zysku ze sprzedaży.

W taki sposób gwałcone są w Polsce standardy sprawozdawczości na najwyższym szczeblu i to jeden z głównych powodów niechęci inwestorów na GPW. Przypadków nierzetelnych audytów spółek na GPW można podać mnóstwo – GETBACK, KGHM, czy ALMA, gdzie nagle dokonywano ogromnych odpisów aktualizacji wyceny aktywów, które znacznie wcześniej utraciły wartość, czy nawet w ogóle aktywami nie były…

Polski audyt, to „odbyt”. Robi się go dlatego, bo musi się odbyć, a nie dlatego, by dostarczyć rzetelnej, wartościowej informacji finansowej, a bez tego, rynek kapitałowy nie ma racji bytu.

Poniżej wybrane tabela i wykres dotyczące finansów TVP w ostatnich latach.


https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/telewizja-polska-tvp-wyniki-finansowe-w-2018-roku-przychody-z-abonamentu-i-reklam-oraz-zysk#utm_medium=frame&utm_campaign=iframe_out&utm_source=www.wykop.pl
Dane realne, czyli uwzględniające inflację


https://www.bankier.pl/wiadomosc/Budzet-TVP-napompowany-rekompensatami-7648078.html

A tak przy okazji, sprawdzając sprawozdanie finansowe TVP w systemie EKRS :
https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df

natrafiłem na dwie ciekawostki:

1. Sprawozdanie TVP za 2018 jest w formie XML (być może ma to być forma XBRL, lecz brak informacji o taksonomii i jakim narzędziem odczytać to sprawozdanie).

2. Klikając „Szczegóły zgłoszenia” pojawia nam się okno, w którym umieszczone są dane osoby zgłaszającej, w tym przypadku pana Jacka Kurskiego, w tym jego PESEL, na poniższym zdjęciu przykryty częściowo gwiazdką przeze mnie:

Oczywiście to nie tyczy się tylko TVP, podobnie jest w przypadku innych firm, np krakowskiego dewelopera 7R SA:

Wysłałem zapytanie do Ministerstwa Sprawiedliwości, czy to jest zgodne z prawem i intencjami

I na koniec… niestety w systemie EKRS nie ma dostępnych sprawozdań finansowych WOŚP… na ich stronach również nie można znaleźć sprawozdania za rok 2018… A szkoda, bo chętnie bym się dowiedział, ile mieli milionów na koncie przed zbiórką w 2019 r…

EDIT 10.07.2019 g 12:52
Widzę, ze sprawa PESEL była już poruszana w mediach na portalu prawo.pl, tutaj artykuł…

https://www.prawo.pl/biznes/numer-pesel-powszechnie-dostepny-w-krajowym-rejestrze-sadowym-krs,399496.html

i ciekawy komentarz :